Z Rohožníka do Malaciek sa už dá ísť priamo

Trinásť mesiacov stavebných prác, náklady vyše 9 miliónov eur, nová kvalitná vozovka, spomaľovacie ostrovčeky a núdzové pruhy – tak dnes vyzerá zrekonštruovaná cesta Rohožník – Malacky, ktorá pred pár dňami znovu začala slúžiť motoristom. Jej otvorením sa skončila obchádzka pre osobné autá a verejnú dopravu cez Kuchyňu a Pernek.

Modernizácia cesty III. triedy 1113 Rohožník – Malacky sa začala minulý rok v auguste. Celkové náklady stavby dosiahli 9 088 814 €, z ktorej takmer 80% (6 937 494 €) financoval Integrovaný regionálny operačný program. „Vďaka kvalitnému a modernému povrchu bude bez problémov slúžiť verejnosti a životnosť tejto cesty vydrží pri plnom zaťažení a zobojsmernení kamiónovej dopravy viac ako 30 rokov,“ povedal predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Juraj Droba. cestamalacky

Zmodernizovaná cesta je oproti pôvodnej širšia (zo šiestich metrov na súčasných 9 a pol metra) a bezpečnejšia, čo znamená, že na vozovke sa nebudú vytvárať koľaje a nebezpečné zákruty boli vyrovnané. Ide o prvú regionálnu cestu s betónovým krytom. Vďaka tomu má výborné protišmykové vlastnosti a dlhšiu životnosť bez nutnosti opráv, s čím súvisí vyššia bezpečnosť a nižšie náklady na prevádzku a údržbu.
Keďže v pôvodnom projekte modernizácie cesty chýbal cyklochodník, aktuálne sa posudzujú možnosti jeho doplnenia. V pôsobnosti mesta je časť po lokalitu Na majeri a BSK pripravuje štúdiu na cyklotrasu medzi Rohožníkom a Malackami.

Share This Article