Záhoráci v zahraničí

V minulom čísle som napísal o tom, ako som sa v Dánsku ubytoval a aký som mal úvodný týždeň, tzv. RUS Week, počas ktorého som sa pri rôznych športových aj nešportových disciplínach zoznámil so spolužiakmi pred samotným začiatkom „ostrého“ vyučovania.

RUS Week sme zakončili v piatok večer veľkou párty priamo v budove školy, v priestoroch vstupnej haly a jedálne, čapovalo sa tam pivo, bolo plno ľudí a hlavne skvelá zábava. Po víkende ale v pondelok ešte nezačínalo vyučovanie. V pondelok sme mali na programe workshop zameraný na tzv. reading skills, teda „čítacie zručnosti“. Pracovali sme v dvojiciach, dostali sme viacero textov a skúšali sme si rôzne spôsoby efektívneho čítania, ktoré nám mali pomôcť, keď si bude treba načítať si veci do školy na jednotlivé predmety.

Ďalší deň, v utorok, sme mali workshop zameraný na efektívnu prácu v tíme. Tu sme boli všetky triedy nášho programu, nielen 3 medzinárodné, ale aj 2 dánske. Boli sme zaradení do tímov pozostávajúcich zo 4 ľudí a najprv sme dostali karty a inštrukcie ohľadom konkrétnej hry, ktorú nikto predtým nepoznal a popri hre sme nemohli verbálne komunikovať, čo bolo celkom zábavné, keďže takmer nikto tej hre nepochopil a všetci ju hrali podľa seba, ale dá sa povedať, že sme sa na tom zasmiali, a to bolo podstatné.

Neskôr sme zase dostali asi 20 papierov formátu A4, nožnice a lepiacu pásku a mali sme postaviť čo najvyššiu vežu. Tu bolo treba uvažovať nad stabilným ťažiskom veže, aby pevne stála a aby sme jej mohli pridať ešte zopár poschodí navyše. Nakoniec sme skončili druhí spomedzi všetkých ostatných tímov, keď sme mali len o pár centimetrov nižšiu vežu, než prvý tím, no rovnako ako kartovú hru, aj túto „disciplínu“ sme si užili a spoznali sme zase nových ľudí v našom programe.

Od stredy už malo začať skutočné vyučovanie na mojej novej škole, no ešte predtým, v utorok poobede, sme mali grilovačku v campuse, kde boli pozvaní všetci študenti prvého semestra nášho programu a rovnako aj všetci učitelia. Bola to príležitosť spoznať učiteľov ešte pred vyučovaním a neformálne sa s nimi porozprávať, ale aj porozprávať sa s ľuďmi, ktorých sme stretli počas workshopov za uplynulé 2 dni, resp. spoznať ešte ďalších nových ľudí. Mäsa, zeleniny, šalátov a piva bolo dostatočne, strávili sme tam asi 5 hodín od tretej hodiny poobede, do ôsmej a potom sme sa so spolužiakom s plnými žalúdkami vydali na pomalú 3 kilometrovú cestu pešo na internát, nech nám vytrávi.

V stredu ráno sme sa konečne dočkali prvého vyučovacieho dňa. Mali sme hodinu Organizácie a manažmentu s tým najviac namotivovaným učiteľom, akého poznám. Volá sa Jes. Predstavil sa nám, mal prezentáciu o sebe, o tom kde a čo študoval, na akých pozíciách pracoval, následne za každým z nás prišiel osobne a podal nám ruku. Potom nám stručne načrtol, čím sa budeme v 1. semestri zaoberať a zvyšok hodiny sme debatovali o našich očakávaniach, o jeho očakávaniach, o tom, ako to tu funguje atď. Ako úlohu sme dostali pripraviť si prezentáciu o sebe, v ktorej sme mali uviesť, na čo sa momentálne my osobne zameriavame, kde sa vidíme o 5 rokov a čo chceme od Jesa aby si na nás zapamätal. Následne sme to každý z nás odprezentovali na ďalšej hodine, takže sme spolužiakov spoznali aj po tejto stránke.

A v tomto duchu sa niesli všetky takmer všetky úvodné hodiny na VIA. Spoznali sme učiteľov a videli sme, že majú skvelý prístup k nám a nesmierne cenné  skúsenosti, ktoré nám chcú odovzdať.

TAGGED: ,
Share This Article