Záhoráci v zahraničí: Život plný zmien

Môžeme dôverovať iba jednej veci, a síce že isté sa stáva neistým a pravdepodobné nepravdepodobným.

(Kjell A Nördström)

Citát švédskeho rečníka, spisovateľa a ekonóma v sebe skrýva hlbokú myšlienku. Život častokrát prináša veľa nečakaných zmien. Situácie prinášajúce životné zmeny sa za hranicami rodnej hrudy často stávajú rutinou. Je to výzva, ťažká skúška –je to zmena. Už len z biologického hľadiska sme ako bytosti predurčený na určitú pravidelnosť či zvyk, ktorý sa stáva našou „železnou košeľou“. Tak ako sa pravidelne opakujú javy v prírode, tak by sme mali aj my vniesť určitú pravidelnosť do nášho života.

Avšak v našom konzumnom svete plnom výdobytkov modernej techniky je to častokrát nemožné. Život študentov si neraz vyžaduje prebdenú noc na dopracovanie posledných detailov na odovzdávanej práci či docibrenie posledných vedomostí pred dôležitou skúškou. Asi by som len ťažko spočítala koľko takých nocí mám už za sebou. Ale je to veľmi dobré cvičenie do budúcnosti. Človek je flexibilnejší a viac pripravený aj na prácu v noci, čo nie je v dnešnej dobe žiadna nezvyčajnosť.

Životné rozhodnutie opustiť rodinu a priateľov a vycestovať do zahraničia si samozrejme pýta svoju daň. Opustila som svoj doterajší domov svoje istoty a rozhodla sa začať nový život plný zmien prekvapení aj sklamaní ale predovšetkým nových zážitkov. Ťažko si viem spomenúť na koľkých možných miestach som už bývala. No k slovu domov sa mi stále viaže moja rodná dedinka na Záhorí – Sobotište. Môj povedzme kočovný spôsob života ma však naučil mnohým veciam. Určiť si priority v živote, upokojiť sa aj s málom a hlavne zmenšiť svoju garderóbu. Momentálne sa dokážem na akúkoľvek cestu zbaliť v priebehu hodiny. Avšak životné skúsenosti, vedomosti a poznatky, ktoré som v pomerne krátkom čase stihla nadobudnúť ma presviedčajú o tom, že moje rozhodnutie vycestovať do Nemecka bol správny krok. Našťastie môžem kedykoľvek zavítať na Slovensko a tráviť čas s najbližšími.

Fascinujúce a zároveň prekvapujúce je aj to, koľko dobrých a srdečných ľudí sa mi na mojej ceste podarilo stretnúť. Či už to bolo počas štúdia alebo na rozličných záujmových krúžkoch kontakty, ktoré som získala prerástli často krát v dôverné priateľstvá. Príjemné chvíle a momenty, ktoré zažívam so svojimi priateľmi sú pre mňa znamením, že som v správny čas na správnom mieste a so správnymi ľuďmi.

Autorka: Mgr. art. Alena Krčová

Foto: Mgr. art. Alena Krčová

Share This Article