Záhorácke divadlo oficiálne vzniklo v roku 2007 a snaží sa nadväzovať na bohaté tradície neprofesionálneho divadla v Senici, ktoré sa v tých najlepších časoch približovali profesionálnym slovenským scénam.
Vznik Záhoráckeho divadla bol inšpirovaný potrebou živej autentickej kultúry na poli dramatickej tvorby, ktorá v našom regióne absentovala, nakoľko na Záhorí nie je profesionálne kamenné divadlo, ktoré by prirodzene – spádovo oslovovalo obyvateľov nášho regiónu.
Zámerom Záhoráckeho divadla je byť čo najprístupnejší najširšiemu diváckemu okruhu. Tvorí pre deti i dospelých, pričom sa snaží nepoľavovať zo svojich umeleckých ambícií, a aj pri inscenovaní klasických titulov pristupovať k nim vždy moderne a aktuálne.
Občianske združenie ZD dáva priestor a príležitosť ochotníkom – amatérom, študentom umeleckých škôl, ale aj vyštudovaným profesionálom. Snaží sa v rámci regiónu zaangažovať všetkých, ktorí majú lásku k umeniu, nie sú im ľahostajné veci verejné a chcú sa prezentovať so svojimi názormi a tvorbou.
V Záhoráckom divadle takto vznikli v podstate dva súbory. Jeden z časti profesionálny, ktorý sa venuje predovšetkým tvorbe pre deti a ktorý tvoria študenti a absolventi umeleckých škôl. Druhý súbor je amatérsky, kde účinkujú ochotníci z celého regiónu Záhorie, pod vedením profesionálov. Tieto súbory medzi sebou kooperujú a to tým spôsobom, aby dochádzalo k najefektívnejším výsledkom pri realizácii projektov. V ZD sa presadzuje talent, vytrvalosť a ochota pracovať dobrovoľne pre dobrú vec – ochotníčiť.
Od svojho vzniku uskutočnilo Záhorácke divadlo premiéry inscenácií:
1. 21.7. 2006 Ujek Ožgera Kráľom – bábkové divadlo
2. 9.9. 2007 Ťažký osud korytnačky Žofky – bábkové divadlo
3. 28.10. 2007 Princezná zaľúbená do strašidla – bábkové divadlo
4. 3.1.2008 Rómeo a Júlija – činohra
5. 24.4. 2008 Záhorácký kabaret – zábavný program
6. 1.6. 2008 100 bozkov od princeznej – detské činoherné predstavenie
7. 9.11. 2008 – Don Chichot – mládežnícke činoherné predstavenie
8. 28.12.2008 Ňedzela na Záhorí – činohra
9. 22. 11. 2009 Janíček Okúsánek Nenásytný – bábkové divadlo
10. 9.5. 2010 Tomášku domů – činohra
11. 20.6. 2010 Zmrňený čért – činohra
12. 30.4. 2011 Osudy jedného vinára – činohra
13. 1.6. 2012 Záhorácký patriot – zábavný program
ZD sa orientuje predovšetkým na inscenovanie slovenských autorských textov a tým sa snaží podporiť pôvodnú dramatickú tvorbu. Špecifikom je, že naše inscenácie pre dospelých sú všetky v záhoráckom dialekte. Snažíme sa tak dokázať, že náš rodný dialekt nie je vhodný len na rozprávanie vtipov, ale znesie aj vyššie umelecké kritériá. Významným prvkom v živote nášho divadla je spolupráca s divadlami zo susednej ČR hlavne z blízkej Moravy – Hodonín, Lipov, Břeclav.Okrem tvorby inscenácií organizujeme aj divadelné festivaly: Senická divadelná horúčka, Víkend Stanislava Štepku a workšopy: Etud, kde sa zúčastňujú divadlá z nášho i okolitých regiónov, aj z ČR.
V roku 2012 Záhorácke divadlo vystupovalo s inscenáciami Zmrňený čért, Osudy jedného vinára, Janíček okúsánek nenásytný a obnovilo marionetovú komédiu pre najmenších Ujek Ožgera kráľom.
Za päť rokov existencie uskutočnilo Záhorácke divadlo 13 premiér rôznych titulov a odohralo 160 predstavení, ktoré videlo 32 000 divákov.
5.5. 2013 je naplánovaná premiéra inscenácie Lýsistrata – Vzbura žen.
Záhorácke divadlo začne v roku 2012 s prípravou svojej 13. premiéry. Inscenáciou známej Aristofanovej antickej komédie Lýsistrata. Inscenácia bude veľkoformátová, podobne ako predošlé predstavenia Záhoráckeho divadla. Hra bude uvedená tradične v záhoráckom dialekte. Tento titul je v súčasnosti aktuálny z niekoľkých dôvodov: celosvetový vojnový stav, nielen vojenský. Vojna sa vedie na všetkých úrovniach. Aj ideológie sú vojnou o naše mysle a duše.
Feministická ideológia zahrnuje filozofické a sociálno-politické teórie o politickej, ekonomickej a sociálnej rovnosti žien s mužmi.Feminizmus chce svet, v ktorom ženy majú dostatok informácií a možností, aby mohli rozhodovať o svojom živote. Chce, aby ženy a dievčatá mali pocit, že na ich názoroch, hodnotách a snoch záleží.
V histórii utopickým ideí je feminizmus relatívne nová utópia, ktorá ašpiruje na ovládnutie spoločenského života, umenia i vedy. Rasizmus a fašizmus rozdeľovali ľudí podľa rasovej a etnickej príslušnosti. Komunizmus podľa sociálnych tried a majetku. Feminizmus rozdeľuje ľudstvo na princípe pohlavia.
Je to v poriadku? Môže byť, že aj táto ideológia bola vymyslená na to aby niekomu slúžila poľa starého rímskeho hesla „dividet et impera – rozdeľ a panuj“. Môže byť feminizmus zneužitý tak ako predošlé ideológie?
Zdá sa že táto téma bola aktuálna už pred 2000 rokmi. Staroveký komédiograf Aristofanes (445 – 388 p. n. l.) ju opísal v hre Lýsistrata. Aténske a Spartské ženy sa spoja pod vedením jednej z nich Lýsistraty. Opevnia sa na hrade /chráme/ a odmietnu mužom sex. Ich cieľom je dosiahnuť aby muži nepremrhali svoj život neustálymi bojmi, ale vrátili sa domov k svojim rodinám. Ženy chcú takýmto radikálnym spôsobom v Grécku nastoliť mier. Či sa im to podarí dozvedia sa diváci tejto vtipnej ľudovej antickej komédie v originálnom prevedení Záhoráckeho divadla. Komédia je ľudová doslova aj z latinského „vulgus “ a zaručene nenechá ani jedno divácke oko od smiechu suché. Tí ktorí sa však boja záhoráckych šťavnatých slovíčok nech radšej zostanú doma.
Záhorácké divadlo – premiéra 5.5.2013 o 19:00 DK Senica
Autor: ARISTOFANES
Scenár: JOZEF MORAVČÍK JAKUBOVEC
Názov: LÝSISTRATA – VZBURA ŽEN
Réžia, dramaturgia: Ivan A. Fodor
Scéna: Milan Mikula
Kostýmy: Kristína Hroznová
Hudba: Viera Šusteková, Peter Kavický
Hrajú:
Lýsistrata – Ľuboslava Pavesková
Kalonika – Zuzana Ceperková
Lampita – Miroslava Zuščíková
Náčelník Starcú – Ján Hromek
Zbor starcú 1. Ján Želipský – Banďulín
2. Denis Marek – Poseu
3. Juraj Kráľovič – Sparťan
4. Vojtech Ivančík – Otrok
5. Štefan Mikula – Radný
Náčelníčka žen – Ivona Bolebruchová
Zbor žen 1. Anna Reptová
2. Ingrid Boháčová
3. Helena Tuláková – Mirhiňa
4. Elena Čambalová
5. Zuzana Masárová – Zmírení