Záhorácky triatlonista sa chystá na MS na Hawai

Juraj Tomša pochádza zo Záhoria, do roku 2012 hrával ľadový hokej, ktorý následne vymenil za terénny triatlon. Na svojom konte má za tak krátky čas už niekoľko športových úspechov v podobe prvých miest vo svojej kategórii. Najnovšie sa na Svetovom pohári v Prachaticiach kvalifikoval na Majstrovstvá sveta, ktoré sa pravidelne uskutočňujú na ostrove Hawai.

 

Juraj, roky si hral ľadový hokej, prečo si prestúpil na triatlon, čo Ťa k tomu viedlo?

V ľadovom hokeji som utrpel niekoľko zranení, tak už som ďalej nechcel veľmi riskovať. Pochádzam zo športovej rodiny a sám som tiež športovo založený, preto som hľadal šport, ktorý by mi vyhovoval. K bicyklovaniu som mal kladný vzťah, preto som si kúpil kvalitný bicykel na ktorom som začal trénovať. Postupne som si pridal aj plávanie a beh, dá sa povedať, že to bolo spontánne rozhodnutie, neuvažoval som, že budem závodne reprezentovať Slovensko v triatlone. Touto cestou chcem poďakovať klubu Kompava H-Triathlon team Skalica rodine Hertlových, od ktorých som si zakúpil spomínaný bicykel a ktorí ma nasmerovali k tomuto športu. Pomohli mi v mojich začiatkoch či už s tréningom alebo so servisom bicykla.

 

Triatlonu sa venuješ krátku dobu, od roku 2012, a už más na svojom konte veľa ocenení. Čomu pripisuješ taký rýchly vzostup?

Určite k tomu dopomohla aj hokejová príprava, dosť mi dala hlavne po silovej stránke, čo sa mi najviac hodí hlavne pri byciklovaní. V tomto roku som sa kvalifikoval dokonca na Majstrovstvá sveta na Hawai, ktoré sa budú konať 26. októbra 2014. V novembri 2013 som si dal cieľ dostať sa na tieto majstrovstvá a podarilo sa. Zo Slovenska ideme štyria súťažiaci na tieto majstrovstvá.

 

Povedz nám trocha viacej o týchto majstrovstvách.

Na majstrovstvá som sa kvalifikoval víťazstvom na Svetovom poháry XTERRA v Prachatiach. Závodí sa v kategórii muži a ženy, a naviac podľa veku sú rozdelení – juniori do 19 rokov a potom každá kategória je po 4 rokoch, takže tých kategórií je naozaj veľa čo sa týka veku. Štart je hromadný, spoločný. Na štart sa postaví 800 súťažiacich, profesionálni súťažiaci vyštartujú o 1 minútu skôr. Plávať sa bude v oceáne, na čo sa veľmi teším. Terénny triatlon bude pozostávať z 1,5 km plávania, 30 km horská cyklistika a 10 km beh.

 

Triatlon je zložený z troch športov – beh, cyklistika, plávanie. Ako zvládaš všetky disciplíny? Niekto má problém aj s jednou disciplínou.

Sú to naozaj fyzicky ale aj časovo náročné športy. Všetky tri sú rovnocenné, preto je treba ich rovnako trénovať počas týždňa. Trénujem dvojfázovo, pred školou chodím ráno plávať a po škole potom behám a bicyklujem. Plávať chodím do Hodonína, behať a bicyklovať chodím tu v okolí Skalice, či už Radošovce, Holíč alebo aj na moravskú stranu.

 

V ktorej disciplíne si najlepší, resp. ktorá Ti najviac vyhovuje?

Neviem to posúdiť, ale oproti minulému roku som sa zlepšil v cyklistike, vidím v tom veľký pokrok. Napríklad oproti minulému roku som sa zlepšil o 10 minút na preteku v Skalici.

 

Máš nejaký špeciálny tréning a stravovací režim?

V tomto roku na konci júna som začal spolupracovať s Jurajom Karasom z Proefekt klubu Bratislava, ktorý je športovým diagnostikom a zároveň aj mojím prvým trénerom. Na každý týždeň mi presne naplánuje tréningový plán včetne režimu a vidím, že moje výsledky sú ďaleko lepšie než keď som trénoval sám. V pondelok mám voľný deň, utorok, štvrtok a sobotu mám plávanie plus beh alebo bicykel – dvojfázový tréning, ostatné dni mám beh alebo cyklistiku.

 

V súčasnosti ešte navštevuješ školu, ako stíhaš školu, šport a voľný čas? Máš aj špeciálny študijný plán?

Navštevujem Gymnázium F.V. Sasinka v Skalici, stíham všetko v pohode, dajú sa dokopy skĺbiť všetky tri spomínané veci. Individuálny študijný plán nemám, v tomto roku dokonca maturujem, tak dúfam, že všetko zvládnem v pohode.

 

Triatlon určite patrí k náročným športom aj po finančnej stránke. Máš nejakých sponzorov?

Doteraz financovali všetko moji rodičia, ale teraz keď som postúpil na Majstrovstvá sveta potrebujem ďaleko viac financií, na čo nám už bohužiaľ nestačí domáci rozpočet. Preto by som chcel aj touto formou poprosiť prípadných sponzorov, aby sa mi ozvali na emailovú adresu:tomsajuraj@gmail.com. Budem veľmi vďačný za každú finančnú pomoc a vopred všetkým ďakujem.

 

Čo by si odkázal čitateľom mesačníka ProZáhorí?

V prvom rade prajem všetkým pevné zdravie a nech sa im darí v osobnom živote, či už v športe alebo v práci.

 

 

Share This Article