Búranský kros

 

 

28. pretek MSBP 2013                             
11. pretek GP ZÁHORIA 2013
12. pretek ZDBP 2013

Sedem ročníkov Búranskej desiatky sa v ôsmom vydaní zmenilo na Búranský kros, ktorý sa uskutočnil 19.10.2013 pod vedením Junior Clubu Borský Mikuláš v areáli Poľovníckeho združenia Borský Mikuláš „Pri Kapličke“ za veľmi príjemného jesenného slnečného počasia (jasno, 14°C).

Podľa počtu pretekárov 108 v detských kategóriách, v hlavnom preteku 122 pretekárov (11 v dorasteneckých kategóriách, 11 v juniorských kategóriách, 28 žien a 72 mužov) bol účastníckym rekordom.

Pri preteku detí na 200m okruhu medzi borovicami to vyzeralo ako na Majstrovstvách sveta – povzbudzovanie detí, ich rodičov a starých rodičov a ten zápal od detí sa nedá opísať, jednoducho to bolo treba vidieť. Bola to taká elektrizujúca atmosféra až vám išli z toho zimomriavky po chrbte. Pretek v detských kategóriách bol zaradený do Záhoráckeho detského bežeckého pohára (ZDBP).

Dorastenci a juniori si to rozdali na 1,74km a tiež to bol parádny pretek a tiež zbierali body do ZDBP a Jundoru.

Po dobehnutí do cieľa každé dieťa dostalo sladkosť a džús a prvý traja najlepší medailu na stupni pre víťazov.

Trať pre dospelých mala veľký okruh (1,74km), rovinatý s drobnými vlnkami ale zato v malom okruhu (1,0km) to bolo s prudkými krátkymi výbehmi a zbehmi, výrazné zmeny smeru behu a terénu, tiahle 200m stúpanie v živom piesku a to všetko v borovicovom lese.

Ženy a muži nad 65 rokov pretekali na 5,48km (2 okruhy po 2,74km) a víťazmi v jednotlivých kategóriách sa stali

ŽENY 0:25:56 Farkašová Erika AŠK Grafobal Skalica
Muži 65 0:26:40 Šohaj Josef Uherský Brod
ŽENY 45 0:26:51 Durnová Marta Antalis-BRANOPAC
ŽENY 35 0:27:25 Kušnierová Denisa Fešák team Trnava
Muži 70 0:31:46 Kocák Ján Junior Holíč

Muži do 65 rokov pretekali na 8,22km (3 okruhy po 2,74km) a víťazmi v jednotlivých kategóriách sa stali

Muži     0:32:20 Durďák Luděk SDH Rohatec
Muži 40     0:34:14 Tomčal Dušan Lipov
Muži 50     0:35:18 Veverka Josef AC Čejkovice
Muži 60     0:37:28 Varmuža Vladimír BK Hodonín

Po preteku bol pre dospelých pretekárov navarený priamo na mieste guláš (klasický a z diviny), nejaké to občerstvenie vo forme teplého čaju, nealko piva a vínečka tak, ako sa po preteku patrí. Prvý traja najlepší si odniesli pekný pohár a v absolútnom poradí mužov a žien prví piati finančnú cenu. Všetci pretekári ktorí dobehli do cieľa získali body do Moravsko – slovenského bežeckého pohára a Grand Prix Záhoria.

 

A reakcie niektorých pretekárov a funkcionárov:

-Pavel Bíla – riadiaci Moravsko – Slovenského bežeckého pohára : „Po včerajšom preteku mám tak dobrú náladu, ako už dlho nie …“  „Detské kategórie pretekajúce na 200 m lesnom okruhu – tak to bola paráda.“ „ Zmenu z cesty na kros hodnotím ako počin roku“.

-Radovan Michalica – riadiaci Grand Prix Záhoria: „ Tie reakcie a odozvy sú parádne“.

-Petr Filip – vedúci výpravy zo Záhoráckeho Fénixu z Malaciek: „Tie detské kategórie geniálne“.

-Peter Portašík – pretekár AŠK Grafobal Skalica: „Veľmi pekný ale ťažký kros. Nič do budúcnosti nemeňte“.

-Ferdinand Kocák – pretekár Gbelský stríci: „Konečne zmena, ale parádna“.

-Miroslav Mikula – pretekár Radošovce: „Paráda“.

Od niektorých boli aj odozvy také, že je to veľmi ťažké, pre deti ten lesný terén a pod. A ktorý kros je ľahký? Ale bol to kros so všetkými druhmi povrchu (lesná cesta a chodník, tráva, lúčna cesta, piesok (na Búroch samozrejme takmer živý a hlboký), prudké a krátke výbehy a zbehy, všetko v lese, ani 1mm asfaltu. Už chýbala len nejaká tá vodná priekopa a trošku blata a bolo by tam všetko, čo potvrdil aj Pavel Bíla. Po sobote sa tak trošička zdá, že pretekári si výrazne odvykli od terénnych krosových behov. Vyskytli sa aj drobné problémy, ktoré sa rýchlo vyriešili (kto nič nerobí, nič nepokazí) ale celkový dojem bol určite veľmi dobrý.

Na záver si dovolím citát do Pavla Bílu, ktorý bol použitý ako nadpis pre komentár preteku na internetovej stránke BK Hodonín „KROSOVÉ KRÁLOVSTVÍ“, čo pre mňa ako riaditeľa preteku a pre všetkých, ktorí akokoľvek pomohli pri usporiadaní preteku znamená veľkú odmenu  a potvrdenie toho že sme sa v Borskom Mikuláši vybrali správnou cestou.

Kompletné výsledky všetkých kategórií z preteku a fotografie na www.bkhod.webnode.cz alebo www.zahoracka.sk.                                                     Celkový stav v jednotlivých kategóriách MSBP na www.bkhod.webnode.cz.                                                                           Celkový stav v jednotlivých kategóriách ZDBP na www.zahoracka.sk.

 


Borský Mikuláš, 10.11.2013
Ing. Roman Gazárek – riaditeľ preteku

Share This Article