Chrípka

 

Zavreté školy a škôlky. Ľudia s maskami na ústach, úrady ochromené pre početné PN-ky. V nemocnici je zákaz návštev na všetkých oddeleniach. Aj to je obraz, ktorý spôsobila chrípka alebo ochorenia chrípke podobné. Príznaky sú tak všeobecne známe, že ich popis je snáď úplne zbytočný.

H1N1, H5N1 a podobné skratky. Čo však znamenajú? Takto označujeme jednotlivé podtypy chrípkových vírusov typu A. Jedná sa vlastne o ich povrchové antigény – molekuly, ktoré sú zložené z bielkovinovej a cukornatej zložky.

„H“ označuje tzv. hemaglutinín. Je to molekula, ktorá umožňuje vírusovým časticiam dostať sa do vnútra buniek dýchacieho traktu a tak vlastne spôsobiť chorobu. „N“ označuje tzv. neuraminidázu. Táto molekula zase rozkladá hlien, ktorý chráni dýchacie cesty a vírusové častice sa tak môžu cez hlien dostať k bunkám. Tieto molekuly sú viacerých typov a podľa ich kombinácie potom samotné vírusy označujeme tak ako je uvedené vyššie.

Chrípka H1N1 je známa aj ako „prasacia chrípka“. Známou sa stala v roku 2009, kedy vyvolala celosvetovú pandémiu, avšak poznáme ju už od roku 1918. O jej nebezpečenstve svedčí aj to, že aj vo februári tohto roku spôsobila smrť muža v nemocnici v Rimavskej Sobote.

Chrípku H5N1 poznáme aj ako „vtáčiu“. Táto sa stala neslávne známou svojim rozšírením z Ázie do celého sveta. Ešte dodnes máme v pamäti zábery, ako v strachu pred touto chrípkou boli v Hong Kongu zlikvidované obrovské chovy hydiny. Úmrtnosť ťažkých prípadov bola vtedy približne 50 %.

Kombinácii H a N je však viac. Vírus chrípky sa dokáže meniť a prispôsobovať a prichádzajú nové a nové kombinácie H a N. Človek však nesedí so založenými rukami. Vždy pred chrípkovou sezónou sú pripravené očkovacie látky, ktoré síce 100% neochránia pred nákazou, ale podstatne znížia riziko komplikácii, ktoré môžu byť u vnímavých jedincov až smrteľné.

MUDr. Daniel Vidovič, MPH, lekár

Share This Article