Médiami v súčasnej dobe rezonuje množstvo informácii o odstrašujúcom ochorení zvanom Ebola. Nie je to však po prvýkrát v histórii, čo je toto ochorenie na scéne. Prvýkrát sa objavil vírus eboly v roku 1976. Známy je hlavne pre vysokú úmrtnosť – na nákazu zomiera až 90 % postihnutých ľudí. Názov pochádza z mena rieky, ktorá preteká oblasťou prvej epidémie v Zaire (dnes Demokratická republika Kongo).
Ebola je ťažké akútne vírusové ochorenie. U ľudí vyvoláva krvácavú horúčku. Vyznačuje sa vysokou nákazlivosťou. Človek sa infikuje úzkym kontaktom s chorým živým alebo mŕtvym, najmä stykom s krvou, stolicou, slinami, močom. Prenos sa uskutočňuje aj nechráneným pohlavným stykom s uzdravenými pacientmi, a to aj niekoľko týždňov po ich uzdravení. K prenosu dochádza taktiež nedostatočne sterilizovanými injekčnými striekačkami a ihlami. Vzdušná cesta prenosu sa uplatňuje minimálne.
Vírus Eboly účinne zabíja mydlo, bielidlá, slnečné svetlo alebo sušenie. Zničí ho aj vypranie šatstva kontaminovaného tekutinami v práčke. Na vysušených povrchoch alebo povrchoch vystavených slnečnému žiareniu prežije vírus len krátky čas.
Ochorenie začína náhle vysokou teplotou, bolesťami hrudníka a brucha, zvracaním a vodnatými hnačkami. Približne na 5. deň od začiatku ochorenia sa objavujú na koži červené vyrážky. Vzniká bolestivý zápal hrtanu, suchý kašeľ, bolesti svalov a kĺbov. V dôsledku častých hnačiek a zvracania dochádza k extrémnej dehydratácii organizmu. Koncom prvého týždňa ochorenia u väčšiny prípadov dochádza ku krvácaniu, ktoré sa prejavuje krvavými hnačkami, vykašliavaním a zvracaním krvi, podkožnými krvnými výronmi, krvácaním ďasien a z nosa. Niekedy môže prísť k ožltnutiu. Následkom značnej straty krvi často dochádza k šoku a chorí v priebehu druhého týždňa ochorenia umierajú. Inkubačný čas je 2 – 21 dní (od nákazy po prvé prejavy ochorenia).
Proti ochoreniu neexistuje špecifická liečba ani očkovacia látka. Liečba je len symptomatická – liečia sa len príznaky, nie ochorenie priamo.
Súčasná epidémia prebieha hlavne v Guinei, Nigériie, Sierra Leone a Libérii. Riziko nákazy v našich končinách je minimálne a predpokladá zavlečenie z uvedených krajín. Informovanosť je však základom k tomu, aby sa ochorenie včas zachytilo.
MUDr. Daniel Vidovič, MPH, lekár