Halové ME: Bubeník skončil pred bránami, na deviatom mieste

 

Praha (5. – 8. 3. 2015). Vystúpenia záhoráckych atlétov v drese slovenskej reprezentácie na halových majstrovstvách Európy v Prahe potešili aj sklamali.

 

V priestornej O2 aréne spravili naši západní susedia šampionát na skvelej úrovni, hoci chýbal bližší kontakt s divákmi, keďže tribúny sa vypínali vysoko nad úrovňou atletického povrchu. Maskot podujatia, legendárna kreslená postavička „Krteček“, vystupoval na pretekoch ako patrón predovšetkým českých pretekárov, ktorí v konečnej medailovej bilancii obsadili štvrté miesto. Potvrdili tak aj slogan, s ktorým usporiadatelia do pretekov išli: Srdce Európy – srdce atletiky.

Slovenskému tímu sa darilo o poznanie menej. Obrovské prekvapenie prichystala národu šprintérka bratislavskej Slávii UK Iveta Putalová, ktorá obsadila štvrté miesto na 400 m, do konca bojovala o medailu a tri razy vylepšila v dvoch dňoch národné maximum. Jej oddielová kolegyňa, bývalá veľmi úspešná malacká atlétka Alexandra Štuková, štartovala v rovnakej disciplíne. Po rozbehu, v ktorom zaznamenala 26. čas (55,11 s), bola mierne sklamaná. „Verila som v čas pod 55 sekúnd, strach som nemala a bežalo sa mi dobre. Napriek tomu nie som celkom spokojná,“ vravela 25 ročná Štuková. Bol to však jej najprestížnejší štart v kariére, dosiaľ mala na konte účasti na mládežníckych medzinárodných akciách a vlaňajších ME v Zürichu, kde figurovala ako členka štafety na 4×400 m. Malačanku na HME do Prahy dodatočne nominoval výkonný výbor Slovenského atletického zväzu, hoci nesplnila nominačný limit a nevyhrala ani majstrovstvá Slovenska, čo bol tento rok vo väčšine disciplín výnimočne základ nominácie.

 

Sklamaním bol výkon ďalšieho odchovanca AC Malacky Martina Kocha. Ten postúpil do Prahy ako suverénny majster Slovenska, navyše po sympatickom výsledku 15,32 m zo slovenského šampionátu. V Prahe zaostal nielen ďaleko za týmto výkonom (14,26 m), ale obsadil napokon aj posledné, 21. miesto. Po dvoch nevydarených pokusoch, keď mu na odrazovej doske dva razy odkývali prešľap, bol rád, že neskončil s tromi neplatnými zápismi. „Veľmi ďakujem zväzu za nomináciu do Prahy, bol to skvelý zážitok a verím, že raz tú dôveru do mňa vrátim,“ zamýšľal sa skokan Slávie UK Bratislava.

 

Najlepší výsledok dosiahol podľa predpokladov odchovanec AK Junior Holíč Matúš Bubeník. Ten sa v uplynulej sezóne vypracoval na číslo jeden slovenskej výšky, tento rok pridal aj fantastický výkon 231 cm na podujatí Banskobystrická latka. Ako jediný zo Záhorákov splnil limit na podujatie a vkladali sa doňho nádeje minimálne na finálové umiestnenie. Žiaľ, chýbal kúsok. Až na métu 224 cm skákal Bubeník skvele, v zápise mal jednu „čistú“ sériu za druhou. Rozhodujúcou výškou, kde sa lámal chlieb však bolo 228 cm. Znamenala však stopku aj pre Matúša. Aj preto, že túto výšku na tretí pokus zdolali Ukrajinec Procenko, Cyperčan Ioannou a Rus Šustov. „Veril som vo finále a zbabral som si postup sám,“ tvrdil smutný Bubeník v mix zóne. Obsadil napokon delenú deviatu priečku s Poliakom Bednarekom, ktorý mal navlas rovnaký zápis a skončil tesne pred dverami finále. Aspoň čiastočne ho môžu tešiť skalpy výborných výškarov – Gréka Baniotisa, Rumuna Donisana, či Rusa Dmitrika (osobný rekord 240 cm).

 

Výsledky (halové ME).Muži. Trojskok: 1. Évora (Portugalsko) 17,21 m, … 21. Koch (Slovensko) 14,26 m. Výška: 1. Cypľakov (Rusko) 231 cm, … 9. Bubeník (Slovensko) 224 cm. Ženy. 400 m: 1. Pyhydová (Ukrajina) 51,96 s, … 26. Štuková (Slovensko) 55,11 s.

 

/TK AC/

 

Share This Article