Rozbehla sa Atletická liga: Tímy Hladíkovej a Valachoviča na čele

Malacky (15. 5. 2014). Na Slovensku sa rozbehol nový projekt v podobe Atletickej ligy. Štartuje v nej osem mužských a osem ženských družstiev. Tie bojujú o titul majstrov Slovenska a o účasti v európskej pohárovej súťaži. Záhorácke tímy síce v lige nefigurujú, zato záhorácki atléti áno.

 

Prvé kolo novovzniknutej ligy sa uskutočnilo v nedeľu 11. mája v Novom Meste nad Váhom. Tamojší Memoriál P. Jakubéciho bol žiaľ poznačený silnou nepriazňou počasia, ktorá mala dopad aj na výsledky atlétov. Vytrvalec AC Malacky Jakub Valachovič pred sezónou prisľúbil hosťovanie Stavbáru Nitra a v nedeľu sa prvý raz v tomto roku postavil na štart disciplíny 3 000 metrov prekážok. V tej už je z minulosti dvojnásobným majstrom Slovenska. Ani teraz ho nedokázal nik zo slovenských bežcov zdolať, zvíťazil však český junior Filip Sasínek, ktorý hosťuje v službách Slávie UK Bratislava. Víťaz disciplíny navyše splnil limit na majstrovstvá sveta juniorov do amerického Eugene, kým druhý Valachovič sa vytrápil a dosiahol na svoje pomery slabý čas 9:38 min. „Stále nie som stopercentne zdravý, týždeň ma trápi prechladnutie. Predtým som mal zase natiahnutý lýtkový sval a tak sa viac liečim ako trénujem,“ hľadal príčiny svojho neúspechu Malačan. Napriek tomu, že dobehol druhý, v sychravom počasí sa ujal vedenia v slovenskej tabuľke stípliarov. Navyše mohol mať radosť aj z výsledku celého nitrianskeho tímu, ktorý sa po skompletizovaní výsledkov prvého kola dostal na čelo ligy, pred tradične silné kluby ako Slávia UK Bratislava, Dukla Banská Bystrica alebo Spartak Dubnica nad Váhom. Na steeplechase štartoval i odchovanec AC Malacky a člen Slávie UK Bratislava Ján Beňa, ktorý v minulosti bojoval najmä na stredných tratiach. V nedeľu bežal najmä po body pre Slávistov a v cieli ho klasifikovali na štvrtom mieste (10:30,71 min). Slávii UK patrí po prvom kole tretie miesto.

Dobre si počínal člen AK Junior Holíč, aj vekom junior, Ondrej Marenčík. Zverenec trénera Rudolfa Roučku sa pre ligovú súťaž dohodol s AC Nové Zámky, za ktoré by mal behávať trate medzi 400 až 1 500 metrov. V nedeľu nastúpil v nabitom behu na 800 metrov a napriek dažďu si zabehol nový osobný rekord 1:57 min. Pomohol mu i fakt, že ho organizátori zaradili do hlavného behu, ktorý bol na slovenské pomery kvalitný a všetci v ňom zabehli časy pod 2 minúty. Marenčík skončil celkovo na deviatom mieste z 21 štartujúcich, jeho tím z Nových Zámkov je po prvom kole piaty.

V ženskej súťaži si niekdajšia atlétka AC Malacky Claudia Hladíková dopriala skokanský deň. V sychravom počasí sa skákalo navyše proti vetru, keďže na tamojšom štadióne chýba druhé doskočisko. Skokanské disciplíny ovládli pretekárky Dukly B. Bystrica na čele s Renátou Medgyesovou a sestrami Velďákovými i s prispením rodáčky z Borského Svätého Jura. Hladíková v skoku do diaľky obsadila štvrté miesto za výkon 544 cm, v trojskoku bola tretia za 11,85 m. Okrem skákania vydolovala body pre Duklu i z behu na 100 metrov prekážok, kde finišovala druhá časom 14,78 s. Banskobystričanky po prvom kole vedú ligovú tabuľku žien so ziskom 186 bodov, o 89 bodov späť je druhá Slávia UK Bratislava.

Práve bratislavskej Slávii pomáha v lige aj bývalá najlepšia malacká atlétka Alexandra Štuková. Tá nastúpila v nedeľu na trati 100 metrov, hoci si pred pár dňami na mítingu v Olomouci zabehla sezónne osobné maximum 2:11 min na osemstovke. V najkratšom šprinte dosiahla piaty najlepší výkon 12,44 s. Rovnakú vzdialenosť si ešte raz vychutnala aj v rámci štafety na 4×100 metrov, ktorú s ostatnými Slávistkami suverénne ovládli, keď porazili druhú Nitru o vyše sekundu.

V prvom kole ligy sa nepredstavili niektorí ďalší záhorácki atléti. Malacké skokanky Eliška Chvílová a Monika Baňovičová (oba AC Nové Zámky) sa ospravedlnili, skokan do výšky Matúš Bubeník, bývalý atlét Juniora Holíč a momentálne stály člen Stavbára Nitra si posúva sezónu na neskôr. Možno aj ich uvidíme v akcii na 2. kole ligy, ktoré sa koná 7. júna v Banskej Bystrici.

/TK AC/

Share This Article