Na Bratislavskom hrade v Rytierskej sieni sprístupnilo Slovenské národné múzeum – Historické múzeum výstavu Unikáty českých a slovenských múzeí.
Pôvodnú kolekciu troch českých unikátnych exponátov – keramickú sošku z obdobia lovcov mamutov Věstonickú venušu z fondov Moravského zemského múzea v Brne, kamennú hlavu keltského héroa zo Mšeckých Žehrovic zo zbierok Národného múzea v Prahe a kolekciu železných meteoritov z Opavy – Kylešovíc, pochádzajúcich z obdobia paleolitu zo zbierkového fondu Slezského zemského múzea v Opave doplnil európsky unikát zo zbierok Slovenského národného múzea – Archeologického múzea v Bratislave masívny zlatý náramok germánskeho veľmoža z doby rímskej zo Zohoru. Datovaný je do prvého až počiatku druhého storočia n. l. Pochádza z bohatého kniežacieho hrobu z obce Zohor, lokalita „Šutrová jama“. Našli ho v 50.rokoch 20.storočia v náhodne odkrytom hrobe pri ťažbe štrku spolu s ďalšími striebornými a bronzovými nádobami. Náramok s priemerom 90 mm bol vyrobený stočením zlatej tyčinky štvorcového prierezu o hrúbke 8 mm, na povrchu je zdobený vybíjanými krúžkami, na prekrývajúcich sa koncoch sú plasticky formované zvieracie hlavy. Váži 304,7 g.
Zlatý náramok zo Zohoru je najvzácnejším šperkom, aký bol na slovenskom území z rímskej doby doteraz nájdený a právom bol zaradený do kolekcie unikátov českých a slovenských múzeí. Unikátne predmety z Čiech, Moravy, Sliezska a Slovenska dokumentujú našu dávnovekú a bohatú minulosť.
Keďže ide o unikáty, ktoré nemôžu byť dlho vystavená, bude výstava otvorená do 14. júna 2015.
Mgr. Oľga Drahošová