Strašiaci z vlhkých a tesných zákutí

Kožné hubové ochorenia, mykózy, či ľudovo jednoducho „plesne“. Najčastejšie s nimi bojujeme na chodidlách či nechtoch a podľa odhadov odborníkov nejakou formou hubovitej infekcie kože trpí každý štvrtý človek. Ako sa brániť?

Mykotické, teda plesňové infekcie patria medzi najrozšírenejšie kožné ochorenia. Spôsobujú ich takzvané dermatofytické huby a plesňové kvasinky, ktoré majú schopnosť živiť sa keratínom obsiahnutým v koži, nechtoch či vlasoch a preto napádajú tieto štruktúry ľudského tela. Naša koža je pritom za normálnych podmienok schopná ich útoku odolať, no stačí jemné popraskanie, záder, malá ranka alebo inak oslabená obranyschopnosť a zárodky plesní, ktoré dokážu prežívať nákazlivé v rôznych prostrediach veľmi dlho, sa hneď chytia príležitosti. Telo následne na prítomnosť votrelca v koži reaguje zápalom spojeným s dobre známym svrbením a pálením, následným hojením sa a ošupovaním chorej kože. V prípade, že mykóza napadne nechty (tzv. onychomykóza), nechtová platnička zhrubne, sfarbí sa do belavo- až šedožlta, začne sa deformovať a pri chronickej infekcii po čase až drobiť. Mykóza je relatívne nákazlivá, je preto veľmi dôležité zachovať dobrú hygienu. Stačí totiž použiť jeden uterák na celé telo, či rovnaké nožnice na pedikúru aj manikúru a pleseň z chodidiel si môžete rozniesť ďalej po tele.

Kde na vás plesne číhajú a ako sa im vyhnúť
Plesne sa na kožu dostanú najčastejšie v podobe spór, ktoré majú nemilú schopnosť pretrvať živé a nákazlivé dlhý čas a na najrôznejších miestach. Človek sa potom ľahko infikuje pri kontakte s kontaminovanými predmetmi, zvieratami, pôdou alebo priamo od postihnutej osoby – dotykom infikovanej kože, nechtov alebo vlasov. Najobľúbenejším prostredím plesní sú však teplé a vlhké miesta. Kľúčom je v tomto prípade prevencia, zostaňte preto v strehu:
– V spoločných šatniach a sprchách, na plavárňach, kúpaliskách a v saunách nebuďte naboso, ale používajte vlastné gumené šľapky. Tiež sa s nikým nedeľte o uterák.
– Vo fitnes centre používajte uterák ako podložku pri cvičení a nezabúdajte ho aj pravidelne prať. Nikdy neviete, kto sa na strojoch a žinenkách potil pred vami.
– Po osprchovaní si vždy poriadne vyutierajte nohy aj medziprstové priestory, ponožky si obujte až na úplne suché chodidlá.
– Úzka nevetraná obuv a spotené chodidlá sú ideálnou živnou pôdou na prepuknutie mykózy. Odporúča sa hlavne v lete nenosiť rovnaké topánky dva dni po sebe, ale nechať ich vždy poriadne prevetrať, prípadne aj vydezinfikovať na to určeným sprejom.
– Vyhýbajte sa ponožkám z umelých materiálov, noste kvalitné bavlnené ponožky, ktoré vašim nohám dovolia dýchať. Prať by ste ich mali pri teplote vyššej ako 60 °C, pretože až vtedy spóry plesní s istotou zničíte.
– Hlavne ženy by si po kúpaní mali čo najskôr vymeniť aj vlhké plavky, pretože mykóza je nepríjemným problémom aj v intímnej oblasti.
– Pri úprave nechtov používajte vlastné nástroje, najlepšie zvlášť na ruky a zvlášť na nohy. Všimnite si tiež, či nástroje dezinfikuje vaša manikérka alebo pedikérka.
– Minimálne počas letných mesiacov nesušte vlhké uteráky v kúpeľni, ale radšej vonku na balkóne. Kúpeľňu pravidelne vetrajte.
– Jedným z možných zdrojov infekcie sú aj domáce zvieratá. Tie totiž tiež môžu trpieť plesňovými ochoreniami, či prenášať spóry v srsti a na koži. Napríklad deti sa potom často infikujú tým, že sa maznajú so svojimi domácimi miláčikmi.

Ako sa plesní zbaviť
Na mykózy kože je potrebné použiť antimykotiká, najčastejšie vo forme lokálne nanášaných mastí, gélov alebo sprejov, z ktorých mnohé sú voľne dostupné v lekárni. Základom je nepodceniť príznaky a začať s liečbou čo najskôr, pretože mnoho ľudí plesne mylne považuje za obyčajnú vyschnutú pokožku a natierajú si ich iba bežnými krémami, ktoré však neničia huby. Keďže plesňové ochorenia môžu svojimi symptómami imitovať iné zápalové kožné ochorenia, najlepšie urobíte, ak svoje podozrenie čo najskôr skonzultujete s dermatológom. Na dokonalé vyliečenie kože je väčšinu antimykotík potrebné aplikovať aj nejaký čas po tom, čo samotné príznaky ochorenia pominú. Predpísanú dĺžku liečby preto za každú cenu dodržte, aj napriek pocitu, že už ste sa plesne nadobro zbavili. Ako súčasť liečby zároveň nezabudnite na dôslednú dezinfekciu oblečenia, topánok a všetkých predmetov, ktoré mohli s infekciou prísť do styku. Inak riskujete, že aj po úspešnom vyliečení sa hubové ochorenie čoskoro vráti. Ako súčasť prevencie proti infekciám napadajúcim nechty niektorí lekári odporúčajú aj užívanie zinku.

Liečivé sily z prírody
V boji proti nepríjemným plesniam vám okrem antimykotických mastí môžu pomôcť aj výrobky na prírodnej báze. Skôr podporný účinok majú napríklad tinktúry a krémy z nechtíka lekárskeho, či obklady z včelieho medu, ktoré postihnuté miesto pomôžu upokojiť a regenerovať. Naozaj mocnou zbraňou je však cesnakový extrakt Allivictus Derma, prírodná liečebná kozmetika so silnými antibakteriálnymi, protiplesňovými a virucídnymi účinkami na kožu. Allivictus je čisto prírodný produkt, vyrobený ručne a úplne bez použitia chemických látok zo vzácnej odrody cesnaku slovenského pôvodu Mojmír. Jeho protizápalové, antioxidačné a intenzívne regeneračné pôsobenie mierne znecitlivuje pokožku a priaznivo ovplyvňuje hojenie drobných poranení a plesňových ochorení, takže v boji proti mykóze je skutočným prírodným esom. Vďaka antimikrobiálnym vlastnostiam výťažku z grapefruitových jadierok majú dobrý preventívny účinok aj kvapky Citrovital, stačí pridať 10-20 kvapiek extraktu na 100 ml tekutého mydla a zmes používať pri pravidelnej starostlivosti o nohy.

 

Share This Article