Svetobežník Elwood navštívil skalické gymnázium

Nestáva sa často, aby naše školy navštívila svetoznáma osobnosť. O to väčšou cťou bolo pre  nás na Gymnáziu F.V.Sasinka v Skalici privítať cestovateľa svetového mena Elwooda, ktorý s nami strávil celý týždeň. Že ste o Elwoodovi ešte nikdy nepočuli? Radi Vás s ním a jeho príbehom zoznámime.Elwood je „živá bábka“, ktorú pred viac ako tridsiatimi rokmi vytvoril americký učiteľ Doug Hand z mestečka Rock Fort v štáte Illinois.  Elwood dodnes precestoval viac ako štyri milióny míľ, navštívil päť kontinentov, 18 krajín a okrem množstva bežných a známych ľudí sa osobne stretol s tromi americkými prezidentmi, britskou kráľovnou Alžbetou, Nelsonom Mandelom a bol hosťom v množstve televíznych relácií, okrem iných aj v The Tonight Show s Jay Leno. Jednou z najväčších Elwoodových ciest bol let na raketopláne Discovery, počas ktorého obdivoval našu krásnu Zem z vesmíru.

Ako sa to Elwoodovi všetko podarilo? Úspech pramení z jeho životného hesla „Dream Big“ (Snívaj vo veľkom). Sny by však ostali snami, bez toho aby sme po ich uskutočnení naozaj netúžili a keď už po niečom túžime, musíme sa rozhodnúť, ako to dosiahnuť. Dosiahnuť sny pomáhajú Elwoodovi jeho priatelia a množstvo ľudí na celom svete, ktorí sú ochotní ho pozvať, zoznámiť ho s ich krajinou a nezištne pohostiť.

Elwoodov príbeh sa začal v triede piatakov s ktorými trávil čas v škole a pomáhal im s učením. Bol jedným z nich,  veľkosťou desaťročný chlapec so šibalským úsmevom, oblečený v mikine. Deti si Elwooda obľúbili,  až sa jedného dňa rozhodli, že ho pošlú na cesty tam, kam sami nemôžu. Za roky, čo je na cestách navštívil všetkých 50 štátov USA a osud ho zavial aj do krajín, ako sú Čína, Jordánsko, Keňa, Mozambik alebo Švajčiarsko. Dodnes spomína na návštevu Maďarska v osemdesiatych rokoch, kam ho spolu so žiakmi z jeho školy pozval vtedajší prezident našich južných susedov.

Prečo prišiel Elwood do Skalice? Jednoducho nemohol odolať. Príbeh Elwooda a jeho ciest som náhodne objavil na internete a s malou dušičkou napísal učiteľovi Doug Handovi, u ktorého Elwood býva. Odpoveď prišla prakticky okamžite, Elwood na Slovensku nikdy nebol a podľa toho mála, čo o nás vie, sa k nám veľmi teší. Netrvalo ani dva týždne a Elwood sa vydal na svoju dlhú púť cez Atlantik, až do Skalice. Práve u nás začne svoj slovenský výlet, ktorý bude pokračovať po ďalších školách na Slovensku.  Verím, že sa mu u nás bude páčiť, stretne tu dobrých ľudí, poteší deti i dospelých a plný zážitkov a príhod sa vráti späť domov do Ameriky. Na jeho rozprávanie zo Slovenska sa tam už dnes tešia deti zo základnej školy v Rock Fort.

Peter Farárik – učiteľ geografie na Gymnáziu F.V.Sasinka v Skalici

Krátky dokument o Elwoodovi :
https://vimeo.com/49766895

Elwoodova web stánka:
http://www.elwoodsadventures.com/

Share This Article