Talent zo Záhoria: fotograf Igor Vraňuch

1, Ako si sa dostal k fotografovaniu?

Bolo to už dávno, keď sme s mojím bratom vyrážali na túry do Vysokých tatier, vtedy sa mi do rúk dostala ešte klasická kinofilmová zrkadlovka od Nikonu. Fotili sme hory, prírodu a fyzické výkony (ha ha ha). Vôbec som netušil ako ta mašinka funguje, ale o to viac ma to lákalo a úplne som sa do toho zbláznil.  A tak som si kúpil svoj prvý Nikon a zisťoval čo je to clona, expozičný čas, iso atd. Neskôr som prešiel na digitál a fotil hlavne moje dve dcérky. Postupom času sa to rozbehlo a tak som sa dostal  k foteniu portétov.

20150727045kalendarnelaroman-184

2, Aké sú tvoje základné zásady pri fotografovaní?
Nijaké špeciálne zásady nemám, ale vždy sa snažím vyťažiť z danej lokality maximum aj za cenu, že sa zašpiním, zapotím, zmoknem, keď to pomôže záberu tak vyleziem aj na 20 metrový strom. Pohodlnosť a dobrá fotka nejdú dokopy
3, Aký druh eventu ťa baví fotiť najviac?

Asi najviac ma baví reportáž. Tam si môžem nepozorovane tvoriť príbehy. Napríklad na svadbách ma fascinuje práve reportážna časť. Tam sa dajú zachytiť krásne emócie, spontánna radosť, slzičky, smiech. Keď si človek uvedomí, že takéto spomienky v podobe fotografií majú ľudia v albumoch celý život  a stále sa k tomu vracajú a sú tam aj pre ďalšie generácie, tak z toho ide mráz po chrbte. Ale mám rád aj portrétne fotenie a hru zo svetlom.

20140823039igor skuska 2014-113

4, Aký je to pocit, že pred tvojím objektívom stáli také zvučné mená Slovenského showbiznisu?
Sú to ľudia ako každý iný. Keď sa človek sústredí na výsledok,  nerieši kto pred ním stojí. No klamal by som keby som tvrdil, že som pred nimi nemal rešpekt. Naučilo ma to pracovať rýchlejšie a efektívnejšie. Čo sa týka fotenia na kalendár pre útulok v Skalici, bola to veľmi príjemná a cenná skúsenosť. Či to bol Pyco, Adela Banášová, Nela Pocisková, Patrícia Vittek…  zo všetkými sa super pracovalo. Sú to profesionáli.
5, Čo ťa v najbližšej dobe čaká?
Blíži sa obdobie, kedy bude viac času na svoje vlastné projekty a experimenty a teším sa na to. Okrem toho ma čaká veľa iného fotenia. Určite sa máte na čo tešiť. Ďakujem za rozhovor.

www.igorvranuch.com

20150823050pyco-215
Share This Article