V celej Európe i na slovenských cestách je tento týždeň posledná tohtoročná dopravno-bezpečnostná akcia, ktorú pravidelne organizuje medzinárodná stavovská organizácia TISPOL, združujúca služby dopravnej polície európskych krajín. Tak ako ostatné európske štáty TISPOLu, aj slovenská dopravná polícia sa až do nedele zameria najmä na kontrolu dodržiavania zákazu požívania alkoholu a iných návykových látok. Pozornosti policajtov neujde ani porušovanie iných dopravných predpisov, ako napríklad rýchlosť, bezpečnostné pásy, povinnosti chodcov a cyklistov. Stále platí, že predpisy treba dodržiavať vždy a všade, nie len tam, kde sú policajti, či hrozia pokuty. Vlastná bezpečnosť a dosiahnutie cieľa cesty bez ujmy je vždy prvoradá.
Po prekračovaní povolených rýchlostí či porušovaní povinností vodiča je práve alkohol najčastejším problémom, ktorý je potrebné v premávke nie len eliminovať, ale úplne vylúčiť. Z celkového počtu nehôd v tomto roku, 11.169, bolo až 1.336 pod vplyvom alkoholu. Nehovoriac o vodičoch s alkoholom nad jedno promile, ktorých policajti odhalili pri dopravných kontrolách. V decembri 2011 to bolo 498 vodičov a v rovnakom mesiaci roku 2012 policajti odhalili 437 vodičov. Všetci spáchali trestný čin ohrozenie pod vplyvom návykovej látky, za ktorý hrozí až ročné väzenie.
Celá Európa bojuje proti opitým vodičom, pri podobnej akcii v decembri 2012 policajti na slovenských cestách zadržali vodičský preukaz vodičom pod vplyvom alkoholu v 38 prípadoch, v 8 prípadoch sa viedlo vyšetrovanie pre trestný čin. V šiestich prípadoch policajti odhalili odvážlivcov, ktorí napriek uloženému zákazu šoférovali. V decembri 2011 bolo podobných prípadov ešte viac. V 49 prípadoch policajti zadržali vodičský preukaz vodičom pod vplyvom alkoholu, v 19 prípadoch boli vodiči pod vplyvom alkoholu nad jedno promile a jeden vodič sa odmietol podrobiť vyšetreniu na zistenie požitia alkoholu.
Polícia sa intenzívne pripravuje aj na vianočné sviatky, preto už pred Vianocami posilní hliadky na celom území Slovenska. Do opatrení na zníženie nehodovosti, a tým aj na ochranu životov, sa zapoja okrem dopravných policajtov aj poriadkoví a železniční policajti. Všetci môžeme prispieť k splneniu plánu, ktorým sa Slovenská republika zaviazala znížiť počet obetí dopravných nehôd do roku 2020 na stanovenú úroveň 172.
mjr. Ing. Denisa Baloghová
hovorkyňa Prezídia PZ