Viete, že …? (O lakti)

Mnohí z vás už určite počuli o „tenisovom“ lakti. Počuli ste však už o diagnóze oštepársky lakeť alebo banícky lakeť?

Tenisový lakeť

Jedná sa o úponové bolesti na vonkajšej strane lakťa. Príčinou je preťaženie odstupu svalov, ktoré zabezpečujú vystieranie prstov a zápästia. Názov vznikol z charakteristických ťažkostí hráčov tenisu. Postihnúť však môže kohokoľvek, dokonca aj ľudí, ktorí lakeť nepreťažujú. V podstate ochorenie nie je nebezpečné, za to však bolesťami a nemožnosťou záťaže výrazne obmedzuje človeka aj pri bežných denných činnostiach. Diagnostika je pomerne jednoduchá. V liečbe sa používajú režimové opatrenia – šetrenie postihnutého kĺbu, lieky – tabletky – analgetiká, podávajú sa obstreky. Miesto v liečbe má aj rehabilitácia – napríklad ultrazvukové vlny či magnetoterapia. Pri zlyhaní liečby je nutné niekedy pristúpiť aj k operačnému riešeniu.

Oštepársky lakeť

Jedná sa o obdobu tenisového lakťa avšak s postihnutím odstupu svalov na vnútornej strane lakťa. Názov opäť vznikol z charakteristických ťažkostí oštepárov a rovnako môže postihnúť aj ostatných ľudí. Diagnostika a liečba je rovnaká ako pri tenisovom lakti. Opatrnosť však vyžaduje blízko prebiehajúci nerv, ktorý pohyblivosťou a citlivosťou zásobuje lakťovú stranu ruky.

Banícky lakeť

Jedná sa o ochorenie burzy (väzivového podkožného váčku) tesne pod kožou na zadnej strane lakťa. Názov vznikol z charakteristických ťažkostí baníkov v minulosti, keď sa v bani museli plaziť úzkymi chodbami a pritom sa opierali o lakte. V súčasnosti už ochorenie nie je tak prísne viazané na banícke povolanie. Môže vzniknúť aj pri infekčných ochoreniach či po drobných úrazoch lakťa. V liečbe sa uplatňujú lokálne používané maste, injekcie. Pri pretrvávaní ťažkostí opäť nastupuje na scénu operačná liečba. Rovnako ako u predchádzajúcich ochorení aj tu sa operácie vykonávajú v rámci jednodňovej starostlivosti (pacient ráno príde, je zoperovaný a ešte v ten istý deň odchádza domov).

 

MUDr. Daniel Vidovič, MPH, lekár

Share This Article