Vplyv chladu

Máme za sebou Vianoce, sviatky pokoja a rodinnej pohody. Záver roka 2014 a začiatok roka 2015 priniesol konečne typické zimné počasie s mrazmi a snehom. Mnohí z nás zamierili na lyžovačku. Chlad, s ktorým sa naše telo musí vyrovnávať počas mrazivých dní je v niektorých situáciách príjemným spestrením, ale niekedy môže aj ohroziť zdravie.

Vplyv chladu na ľudský organizmus je závislý aj na vlhkosti a vetre. Ochrana pred chladom vhodným oblečením a primeraným vystavovaním sa chladu je veľmi dôležitá. Zhoršená ochrana organizmu je na koncových častiach (nos, uši, prsty rúk i nôh) a tiež pri niektorých ochoreniach ako cukrovka.

Lokálne poškodenie ľudského organizmu chladom – omrzliny – má viacero stupňov:

Stupeň I. – preň je charakteristické ochladenie a zblednutie, ako aj bodavá bolesť kože. V začiatočnom štádiu úplne biela a necitlivá koža sa sfarbí neskôr do hneda a môže opuchnúť. Zvyčajne sa nevyskytujú žiadne následky po vyliečení. Na to stačí opatrné zahriatie.

Stupeň II. – je viditeľný až po znovu oteplení. Prejavuje sa začervenaním, opuchom a tvorbou pľuzgierov, v prvom rade je charakteristický pre nohy a ruky, napr. pri strate rukavíc. Tu vzniká aj riziko infekcie, nakoľko baktérie môžu preniknúť do tela cez tieto otvorené rany.

Stupeň III. – označuje najťažšiu formu omrzlín. Pre tento stupeň je charakteristická nekróza (odumretie tkaniva) s čiernou, vlhkou kožou a silným poškodením pokožky. Rozsah poškodenia je možné určiť až po niekoľkých dňoch až týždňoch, kedy sa rozsah poškodenia ustáli. Postihnuté sú najmä tie časti tela, ktoré boli okrem vplyvu chladu vystavené aj pôsobeniu tlaku, napr. tesné topánky. II. a III. stupeň vyžaduje chirurgické ošetrovanie.

Požívanie alkoholu „na zahriatie“ je častou chybou. Alkohol rozšíri cievy, dočasne vyvolá pocit tepla, ale aj rýchlejšie odovzdávanie tepla do okolia a zhoršenie omrzlín a ochladzovania organizmu. Preto sa požívanie alkoholických nápojov na zahriatie neodporúča.

 

MUDr. Daniel Vidovič, MPH, lekár

Share This Article