Záhoráci sa kvalifikovali na Majstrovstvá sveta XTERRA 2015

V sobotu 8. augusta 2015 sa v českých Prachaticiach konal pretek AMEDIPRO XTERRA CZECH 2015 Prachatice, ktorý je zaradený do svetového, európskeho a zároveň aj českého pohára v terénnom triatlone. Na tomto prestížnom podujatí štartovali aj dvaja pretekári zo Záhoria. Juraj Tomša z Holíča, ktorý pretekal za PROefekt Team Bratislava a Lukáš Cintula z Borského Mikuláša, pretekajúci za Pell´s Team Brno.

Napriek horúcemu počasiu bol štart naplánovaný na 13. hodinu. Teplota vzduchu dosahovala hodnoty nad 33°C, preto organizátori zamietli pre účastníkov použitie neoprénov. Plavecká časť bola zložená z dvoch okruhov, plávalo sa v Křišťanovickém rybníku a celkovo merala 1,5 km. Juraj vybiehal z vody na 21. mieste v celkovom poradí. Po plávaní nasledovala horská cyklistika. Trať  merala 36 km s prevýšením 860 m. Po prvých 16 km sa triatlonisti dostali do centra Prachatíc. Odtiaľto nasledovalo 12 km dlhé stúpanie, pozostávajúce nielen zo spevnených lesných ciest, ale taktiež zo strmých a dlhých výjazdov, ktoré boli veľmi technické, vzhľadom na obrovské kamene a korene, ktoré sa na ceste kľukatili. Po zdolaní tohto nekonečného stúpania nasledoval návrat na námestie v Prachaticiach, kde sa nachádzalo druhé depo. Z depa pretekári vybiehali na 10 km dlhú trať terénneho behu s prevýšením 330 m. Tu sa začala u Juraja prejavovať náročnosť trate z horskej cyklistiky a objavili sa aj kŕče v nohách. Našťastie však bolo po celej trati, či už cyklistickej, alebo bežeckej, rozmiestnených dostatočné množstvo občerstvovacích staníc, kde si pretekári dopĺňali tekutiny a takisto aj silu na dokončenie závodu. Cieľom Juraj prebehol na 18. mieste v celkovom poradí a ako 1. pretekár v kategórii 20-24 rokov s časom 3:04:20. Lukáš Cintula bol celkovo na 32. mieste a v kategórii 20-24 ročných obsadil krásne 3. miesto s časom 3:11:13.

PT4

Týmto skvelým umiestnením sa obaja Záhoráci kvalifikovali na Majstrovstvá sveta XTERRA 2015, ktoré sa konajú 1. 11. 2015 na Havajských ostrovoch, ostrov Maui. Obom triatlonistom držíme palce a Jurajovi želáme, aby obsadil ešte lepšie miesto, ako sa mu podarilo na Havaji minulý rok.PT1

Na záver by sa Juraj rád poďakoval za podporu svojej rodine, PROefekt teamu a trénerovi Jurajovi Karasovi, ktorému vďačí za svoje najväčšie úspechy, priateľom a v neposlednom rade sponzorom, ktorí ho počas sezóny podporujú: Garmin, DEMA Bicycles, Stavoimpex, MM a spol., PMGSTAV.