Zita Furková: Záhoráci sú pracovití, tvrdohlaví a nedajú sa „obalamúcit“

Zita Furková je známa slovenská herečka, režisérka, scenáristka, majiteľka dabingového štúdia a spoluzakladateľka divadla Astorka Korzo ’90. Narodila sa na Záhorí, konkrétne v Hradišti pod Vrátnom.  Na svojom konte má desiatky divadelných, filmových, televíznych a rozhlasových postáv. Nielen za herectvo si vyslúžila niekoľko ocenení, získala Zlatú slučku za réžiu dabingu filmu, ocenenia Literárneho fondu, okrem toho stala Ženou roka 2009 v ankete časopisu Slovenka a tak by sa dalo pokračovať ďalej.

Pani Zitu Furkovú sme oslovili s prosbou o rozhovor, ktorý neodmietla a s ochotou odpovedala na naše otázky, ktoré sa týkali, ako inak, najmä Záhoria a Záhorákov.

 

1. Vaše divadelné začiatky siahajú do predškolského veku. Kto Vás k divadlu doviedol a kde ste hrali svoje prvé vystúpenie?

Moje úplne prvé vystúpenie pred ľuďmi bolo na pleciach môjho tata, neviem už pri akej príležitosti či sviatku, údajne som ešte nevedela vypovedať  „r“,  zarecitovala som básničku, ktorú pre mňa napísal tato:

HOCI SOM JA MALÁ, ÚTLA

AKO TÁ OMLVIENKA

LAZ BUDE ZO MŇA

POLIADNA SLOVENKA

 

Moje prvé divadelné predstavenie OBNOVENÝ SVET si pamätám. Bolo v réžii môjho otca. Pridelil mi postavu anjelika, ktorý ťahal sane s Ježiškom, ktorého hrala moja o rok mladšia sesternica. Na záver hry mala dať požehnanie divákom v sále. Preľakla sa a neprežehnávala. Pohotovo som sa postavila pred ňou do stredu javiska a nadšene som požehnávala divákov. Sála zaburácala smiechom.

 

2. Ste rodená Záhoráčka, časť svojho života ste prežili na Záhorí. Ako vnímate Záhorákov, čím sú podľa Vás špecifickí a aké majú povahové črty?

Záhoračtina je špecifická reč, ale musím podotknúť, že u nás v Hradišti pod Vrátnom ,ktoré  patrí k Záhoriu ,máme ešte špecifickejšiu odnož jazyka, ktorá sa  vyslovovaním  DE-TE-NE-LE  líši od klasickej záhorčtiny. U nás sa povie DETY BUDTE TYCHO CHYTÝM NA VÁS UTERÁK a preložené do záhoračtiny  -DZECI BUDZCTE CICHO CHYCÍM NA VÁS UTERÁK. Záhorákov mám rada duplovane, pretože mám priamo v srdci Záhoria v Záhorskej Bystrici dabingové štúdia, takže žijem medzi Bratislavou a Záhorím 23 rokov. Vlastne Záhorská Bystrica, je IV. obvodom Bratislavy. Záhoráci sú pracovití ,tvrdohlaví a hovorí sa že sú špekulanti a nedajú sa OBALAMÚCIT.

 

3. Aké máte skúsenosti so Záhorákmi a čo si na nich najviac vážite?

Len tie najlepšie, nemôžem sa sťažovať, v Záhorskej mi vychádzajú v ústrety.

 

4. Hosťujete s divadlom Astorka aj na Záhorí? Ak áno, čo hovoríte na Záhorácke publikum a kde sa Vám najviac páčilo?

Musím Vás sklamať, ale na Záhorie skoro vôbec nechodíme, čo mi je veľmi ľúto. Do Senického okresu nás vôbec nepozývajú, čo sa aj za nás trocha hanbím. Hosťovali sme v Stupave, Malackách tam sú veľmi srdeční diváci. Kultúrne stredisko v Senici údajne nemá peniaze,  ale tie nemajú skoro nikde, pritom cestujeme po celom Slovensku. Keď sa chce, tak sa nájde, samozrejme je to otázka výberu. GAZDOVA KRV od Ruda Slobodu -Záhoráka, ktorú hráme s veľkým úspechom, by určite pobavila, zaujala aj v Senickom okrese, taktiež TICHÝ DOM od Silvestra Lavrika, kde hráme iba dve záhoráčky Zuzka Kronerová a ja.

 

5. O Záhorákoch koľuje veľa vtipov. Aký je Váš najobľúbenejší?

Výstižná je filozofia pre Záhoráka tohto vtipu:  Záhorák nastúpil na Hlavnej stanici v Bratislave do taxíka. „KAM TO BUDE?“ pýta sa taxikár. Záhorák hovorí  „ENEM MJA VOZTE.“ Taxikár Záhoráka vozil po celej Bratislave. Keď už mal toho dosť, doviezol ho na stanicu a hovorí: „TAK BUDE TO 100 eur. “ Záhorák mu dáva 50 eur. Taxikár hovorí : „Povedal som 100 eur.“  Záhorák odpovedá : “ NO A CO SCEŠ, TY SI SA NEVÉZEL? PÚUV NA  PÚUV. NE?“

 

6. Je niečo na Záhorí čo Vám chýba alebo čo by sa malo zmeniť?

Ja iba môžem povedať, čo by som im dopriala, aby sa mohlo zmeniť.  Starostlivých starostov a primátorov, ktorí by boli štedrejší na kultúru, a zasa  im  prajem viacej pochopenia a štedrosti pri dotáciách od vlády a samozrejme schopných manažérov.

 

7. Čo by ste odkázali našim čitateľom mesačníka ProZáhorí?

Zachovanie si svojej kultúry, vzácneho zdravého humoru, úcty k ľuďom, ktorá sa vytráca a byť kritický k tým, čo  nás okrádajú. Samozrejme, že prajem všetkým zdravie, pokoj, prosperitu o ktorú sa treba zaslúžiť poctivou prácou.

 

 

Ďakujeme za rozhovor a prajeme všetko dobré do ďalších rokov.

Share This Article