24 ročný vodič zrazil chodkyňu na prechode pre chodcov v úseku Radošovce – Holíč

Vodiči, pozor na chodcov!

Chodci, buďte viditeľní!

 

Polícia vyšetruje dve dopravné nehody z minulého týždňa, ktorých účastníkmi boli chodkyne. V pondelok 20.10. o 14.30 h prechádzala 39 ročná žena cez priechod pre chodcov na Kollárovej ulici v Trnave smerom k Ulici Podjavorinskej. Auto, ktoré išlo v priamom smere, pred priechodom zastavilo a dalo chodkyni prednosť. Avšak vodič Hondy Civic, ktorý odbočoval doľava, ju zachytil pravým spätným zrkadlom. V dôsledku toho chodkyňa spadla na zem a utrpela ľahké zranenia. 24 ročný vodič Hondy je podozrivý z porušenia povinností vodiča a nedania prednosti chodcovi na priechode pre chodcov, ktorý vstúpil na vozovku. Polícia vykonala dychové skúšky na alkohol, ktorých výsledok bol negatívny. Mladému vodičovi bol na mieste zadržaný vodičský preukaz.

 

Ďalšia nehoda s účasťou chodca sa stala v nedeľu (26.10.) o 17.40 h na ceste prvej triedy v úseku Radošovce-Holíč (okr. Skalica). Aj v tomto prípade auto viedol 24 ročný vodič a zrazil chodkyňu, ktorá prechádzala cez priechod pre chodcov. 76 ročná chodkyňa prechádzala cez priechod z pohľadu vodiča z ľavej strany, pričom auto ju zachytilo ľavou prednou časťou. Pani utrpela úraz, z ktorého sa bude liečiť asi šesť týždňov. Dychová skúška na alkohol u vodiča bola negatívna, chodkyni bola odobratá krv na rozbor. Aj tento mladý vodič je podozrivý z porušenia zákona o cestnej premávke, ktorý uvádza, že vodič je povinný dať prednosť chodcovi, ktorý vstúpil na vozovku a prechádza cez priechod pre chodcov, pritom ho nesmie ohroziť. V tomto prípade polícia začala trestné stíhanie pre ublíženie na zdraví.

 

Polícia apeluje na mladých vodičov, ktorí nemusia mať ešte dostatok skúseností, aby jazdili opatrne a v zmysle predpisov. Pred každým priechodom pre chodcov sa riadne treba presvedčiť, či po ňom neprechádzajú osoby. Ak vidíme, že auto vo vedľajšom jazdnom pruhu zastavilo pred priechodom, malo by to signalizovať vodičovi vo vedľajšom pruhu, že na ceste môžu byť chodci. Stret chodca s autom neraz býva fatálny a pomalším a bezpečnejším spôsobom jazdy sa takýmto problémom môžeme vyhnúť. Chodcom pripomíname, že aj pre nich platia ustanovenia zákona o cestnej premávke a musia brať ohľad na vodičov prichádzajúcich áut. Cez cestu nemajú prechádzať jednotlivo, ale v skupinách. Chodec nesmie vstupovať na cestu, ani na priechod, ak vzhľadom na rýchlosť prichádzajúcich áut nemôže cez cestu bezpečne prejsť. Okrem toho pripomíname zásadu vidieť a byť videný. Nezabúdajte na reflexné prvky, ktoré sú chodci povinní používať, ak sa za zníženej viditeľnosti pohybujú po ceste.

 

 

 

Martina Kredatusová
vedúca oddelenia komunikácie a prevencie
KR PZ v Trnave

Share This Article