Baňovičová skočila 12,95 a má limit na majstrovstvá sveta

Valachovič po Třinci neohrozene kraľuje mužským tabuľkám na stípli

Žiaci Vávra a Žilavý jednotky oblastných šampionátov republikových štatistík

Miklušičák vyhral v Nitre, osobný rekord bol na spadnutie

Valachovič je po Třinci opäť slovenský líder na steeplechase

Třinec (31. 5. 2014). V sliezskom meste ocele Třinci sa konalo druhé kolo prvej českej ligy skupiny C – Morava a Sliezsko. Zo Záhorákov sa na pretekoch predstavila dvojica atlétov AC Malacky Jakub Valachovič a Eliška Chvílová. Jakub Valachovič v českej lige oblieka dres Lokomotívy Břeclav a v sobotu sa pre svoj tím postaral na trati 3 kilometre prekážok o plný bodový zisk. Od štartu si udržal vedenie pred súpermi a v cieli mu namerali tohtoročný najlepší osobný i slovenský výkon 9:20,67 min. Valachovič zatiaľ jasne kraľuje slovenským tabuľkám v prekážkovej disciplíne steeplechase. S boľavým členkom absolvovala súťaž v skoku do diaľky Eliška Chvílová. Tá si pred disciplínou stiahla chodidlo obväzom a čiastočne sa jej uľavilo. V súťaži potom dosiahla sympatický výkon 584 cm, hoci nedávala do pokusov všetko úsilie a skončila druhá. Bodový zisk pre jej AK PSK Zlín, za ktorý malacká atlétka nastupuje, navýšila v trojskoku. Tu absolvovala iba dva pokusy, keďže výkon z prvej série 11,74 m jej stačil na tretiu priečku. Ženské družstvo Zlína a mužský tím Břeclavi sú v tabuľke po dvoch kolách zhodne na piatych priečkach.

Vávra kraľuje tabuľkám, prekvapila mladá Váleková

Trnava (31. 5. 2014). Nádejný bežec AK Junior Holíč Viliam Vávra vedie po sobote 31. mája slovenské tabuľky starších žiakov v disciplíne 800 metrov. Zverenec trénera Rudolfa Roučku zabehol v Trnave na oblastnom šampionáte starších žiakov, dorastencov a juniorov čas 2:08,46 min a stal sa žiackym majstrom oblasti. Na bronzovú medailu dosiahol v behu na 150 metrov za čas 18,19 s s výrazným vetrom v chrbte. Skalická štafeta žiakov na 4×60 m dobehla v zostave Vičík, Repta, Gašparík a Štuchal časom 32,14 s na treťom mieste. Monika Zavilinská z MŠK Borský Mikuláš postupovala v súťaži výškariek s čistým zápisom až na výšku 158 cm, na ktorej už išla latka tri razy dolu. Tretia za ňou skončila Vanessa Mikulová (AŠK Skalica), ktorá síce skočila rovnako ako Zavilinská 155 cm, ale na rozdiel od nej až na tretí pokus. Zavilinská ešte pridala bronz v jej menej tradičnej disciplíne, skoku do diaľky výkonom 481 cm. O veľmi hodnotný výkon vo vrhu guľou sa postarala ešte len mladšia žiačka AŠK Skalica Natália Váleková (ročník 2001). Trojkilogramové náčinie vrhla do vzdialenosti 10,32 m a medzi staršími žiačkami obsadila druhú priečku. V disku skončila jej oddielová kolegyňa, staršia žiačka Tatiana Boorová druhá za výkon 21,75 m. V hode oštepom starších žiačok, ktorý podľa zmenených pravidiel váži už len 500 gramov, pridala striebro do skalickej zbierky z vrhov a hodov Tereza Tichá za hod dlhý 31,10 m.

Behy na 200 a 400 metrov sa stali korisťami pre Holíčana Ondreja Marenčíka. V behu na 400 metrov finišoval jasne prvý časom 50,54 s, na dvojstovke aj so silnou podporou vetra vyhral za 23,24 s. V hode oštepom sa pokusom dlhým 41,29 m prezentoval Daniel Ožvoldík (AŠK Skalica) na štvrtom mieste, v hode kladivom vyhral Timotej Šimo z rovnakého oddielu najdlhším výkonom 34,86 m. V skoku do diaľky vyhrala podľa očakávania Aneta Faljžíková z ŠOG Nitra, minulý rok ešte členka skalickej atletiky. V súťaži sa jej nedarilo celkom podľa predstáv, najdlhší pokus mal hodnotu iba 509 cm, hoci stačil na zlato. V behu na 100 metrov si výkonom 12,76 s zaistila bronzovú medailu. V hode oštepom dorasteniek si druhé miesto zaistila Skaličanka Michaela Ivičičová za hod dlhý 26,87 m.

Šprintu kraľujú Malačania

Bratislava (31. 5. 2014). Oblastný šampionát dorastu, juniorov a seniorov sa cez víkend neodohrával iba v Trnave, ale v rámci Bratislavského kraja aj na štadióne P. Gleska na Mladej garde. Excelentným výkonom v behu na 200 metrov sa blysol prvý rok dorastenec Michal Mecháček z AC Malacky. V behu na 150 metrov dosiahol výkon 22,72 s, čím si výrazne vylepšil osobné maximum a po prechode do dorasteneckej kategórie sa usadil na druhom mieste aktuálnych dorasteneckých tabuliek za Dubničanom Tomášom Peckom (ten má 22,61 s). Malacký rýchlik kraľoval aj v najkratšom šprinte na 100 metrov, ktorý však s výraznou pomocou vetra prekonal za 11,34 s. Výborne si počínal aj Marcel Žilavý, ktorý sa ako žiak vyrovnal s dorasteneckou konkurenciou na výbornú. Na oboch šprintérskych tratiach obsadil za Mecháčkom hneď druhú pozíciu v nových osobných rekordoch – 11,68 s na stovke a 23,69 s na dvojnásobnej trati. Navyše si vybojoval titul majstra oblasti v skoku do diaľky, keď jeho najdlhší pokus meral 591 cm. Suverenitu Malačanov v dorasteneckom behu na sto metrov potvrdil časom 11,72 s tretím miestom Boris Pribil. Tento pretekár v Bratislave suverénne ovládol i beh na 400 metrov za ľahko zapamätateľných 52,52 s. Erik Miklušičák, bývalý člen AC Malacky, v Bratislave štartoval hneď na niekoľkých disciplínach v drese svojho terajšieho oddielu Slávie STU Bratislava. V behu na 100 metrov podčiarkol dominanciu záhoráckych šprintérov štvrtým miestom v čase 11,84 s. Okrem toho vyhral v skoku do výšky, kde štartoval ako jediný a vyskúšal si hod oštepom (4. miesto 22,50 m) a vrh guľou (2. miesto 10,93 m). Medzi mužmi si bronz z behu na 100 metrov a striebro z dvojstovky odniesol Marco Adrien Drozda, rodák z Rohožníka a bývalý člen AC Malacky. Taktiež bývalý atlét AC Malacky Martin Koch (Slávia UK Bratislava) sa po dlhom čase predstavil na pretekoch. V mužskom trojskoku zvíťazil pri nulovej konkurencii jediným platným pokusom 14,12 m.

Monika konečne na „svet“, zvíťazil aj Miklušičák

Nitra (1. 6. 2014). Tradičný Junior míting v Nitre bol jednou z top-príležitostí pre malackú juniorku Moniku Baňovičovú, aby splnila limit na majstrovstvá sveta jej vekovej kategórie do amerického Eugene. Dosiaľ limit 12,90 m v trojskoku iba „zdravila“ pokusmi na úrovni 12,70 m a čakala na vhodnejšie meteorologické podmienky. Tie sa snúbili pod Zoborom v nedeľu 1. júna. Malačanke sa v Nitre zvyklo v minulých rokoch dariť, navyše ju prišli povzbudiť rodinní príslušníci. Čiastočne tak minimalizovali hlavný hendikep pretekov, tristnú účasť. Okrem Baňovičovej sa do trojskoku prihlásila iba domáca Marcela Holzknechtová. S ideálnou podporou vetra začala Baňovičová sériu opatrným pokusom za 12,59 m. V druhej sérii už skočila tohtoročné maximum 12,88 m, aby sa po štvrtom pokuse mohla tešiť zo splneného limitu 12,95 m. „Monike sa teraz bude na pretekoch lepšie skákať a inak sa bude aj trénovať,“ reagoval telefonicky jej tréner Vladimír Handl. Malacká dievčina má ešte mesiac na to, aby dokázala na niektorých pretekoch skočiť cez 13 metrov. Svetový šampionát začína v Eugene, štát Oregon, 22. júla a končí sa 27.

V Nitre sa na mítingu predstavil po úspešnej sobote rodák z Plaveckého Štvrtka Erik Miklušičák (Slávia STU Bratislava) konečne vo svojej hlavnej disciplíne, skoku do diaľky. Výkonom 669 cm vyhral spoločnú súťaž juniorov a mužov, navyše len o 9 centimetrov zaostal za vlastným osobným rekordom z halovej sezóny, hoci pokus v Nitre bol dosiahnutý pri nepovolenej podpore vetra.