Dobrovoľníci v Malackách vynosili z lesov tony odpadu!

Sú mladí, múdri a dobrovoľne sa stali smetiarmi. Za tri roky povynášali z lesných porastov Malaciek a okolia už deväť veľkoobjemových kontajnerov odpadu.
Na začiatku bolo zopár spolužiakov z Gymnázia na Ul. 1. mája. Upratovali vo svojom voľnom čase a na vlastné náklady, vrátane odvozu neporiadku na zberný dvor. K Patrikovi Cigánekovi, Jánovi Kunštekovi, Tomášovi Beňovi a Borisovi Pálkovi sa postupne pridávali ďalší spolužiaci, kamaráti i rodinní príslušníci. Dnes sú z gymnazistov vysokoškoláci a do čistenia nášho okolia sa ich zapája zhruba dvadsať.
 zberači
Na jeseň medzi seba pozvali aj verejnosť. Počas Svetového dňa upratovania sa veru zišla každá ruka, veď z lesíka na konci ulice Boženy Nemcovej povynášali jeden vrchovato naplnený veľkoobjemový kontajner, a lokalita stále nie je vyčistená. „Plánujeme sa na miesto vrátiť a dokončiť to. Ľudia si tam urobili čiernu skládku, ktorá už zarastá, a jeden kontajner na ňu nestačil,“ vysvetlil jeden zo zakladateľov dobrovoľníckeho združenia Malackí zberači J. Kunštek.
Mladí ľudia v uplynulom roku vyčistili napríklad okolie potoka Malina pri Továrenskej ulici, Tri duby, porasty pri Včelnici, prostredie okolo mosta pri BVS, okolie štyroch rybníkov, ale aj priestor pri garážach za Kauflandom a porasty v blízkosti svojich domov. Vďaka tomu, že sa im podarilo nadviazať spoluprácu s mestom a so spoločnosťou Tekos, nemusia si už z vlastných úspor kupovať rukavice a vrecia. „Aj keď máme svoje študijné povinnosti, naďalej sa chceme stretávať a skrášľovať okolie nášho mesta. V roku 2018 sme zorganizovali zhruba desať väčších zberov,“ dodáva J. Kunštek.
Z lesov povynášali okrem plastových fliaš a plechoviek aj pneumatiky, káble, sanitu, obkladačky, elektrospotrebiče, sklá, autosúčiastky, ba našli sa aj hračky, oblečenie či gramofónové platne.
Share This Article