BLOG: V Skalici objavili pneumatiku aneb Príbeh spaľovne nekončí.

Pripomeňme si ako sa príbeh spaľovne v Skalici vlastne začal. Súhlas so spaľovňou na ceste do Zlatníckej doliny podpísal ešte vtedajší primátor mesta Chovanec. Spaľovňa v zastupiteľstve po búrlivej a vášnivej debate napokon neprešla. Menili sa mená ľudí, ktorí za ňou stáli. Riešilo sa, či je to spaľovňa alebo pyrolýza. Momentálne je to drvička pneumatík z Číny.

 V každom prípade je to vraj absolútne v pohode. Možno sa nakoniec dozvieme, že spaľovňa, resp. pyrolýza, resp. drvička je dokonca zdraviu prospešná. A aby som nezabudol, z tej gumy z bývalých pneumatík môžeme robiť po Skalici chodníky.

image

No jasné, robte si ich z gumy doma, poslanec Milan Roman ich na námestí v Skalici nechce. Nechcem ani, aby jazdili kamióny s vyradenými pneumatikami cez mesto a vracali sa s “výrobkami” naspäť. Znehodnotí sa tým lokalita, blízko je roľnícke družstvo a záhradníctvo, neďaleko veľké sídlisko a štvrť nových domov. Ešte týchto ľudí treba presvedčiť, že im stúpne cena nehnuteľnosti, všakže?

No ale vážne, nerobte si z nás srandu.

Na poslednej rade a zastupiteľstve zazneli zo strany zástancov spracovávania pneumatík na ceste do Zlatníckej doliny argumenty typu: ak to nepovolíme, budú naše lesy plné pneumatík. Nebudem sa zaoberať tým, či len lesy, ktoré vlastní mesto Skalica alebo či “niekto” vyvezie pneumatiky aj do lesov, ktoré pred pár rokmi mesto predalo (veď viete komu).

Len si to chvíľu predstavujem a skúste aj vy. 🙂

Aktuálny príklad z Madridu.
Aktuálny príklad z Madridu.

V každom prípade, už dnes tu máme prvú lastovičku. Objavili sa prvé pneumatiky pri garážach a jeden portál sa snaží šíriť paniku, že je to preto, lebo v Skalici nespracovávame pneumatiky. Je za tým jasný úmysle tlačiť na verejnú mienku, ktorá sa napokon zlomí a spaľovňu, pyrolýzu, drvičku, či čo to má byť, podporí.

Takže vážení, pneumatika je na svete približne 170 rokov. Neobjavili ju minulý rok v Skalici (aj keď chápem, že Jára Cimrman prechádzajúci cez Skalicu určite taký nápad práve tu mal, ale zasa ho predbehli). Doteraz tu neboli lesy plné pneumatík, nemajú byť prečo ani odteraz. Nie je to dokonca ani tak, že už každé mesto na Slovensku má svoju spaľovňu (pyrolýzu, drvičku) pneumatík, a ak by ju nemalo, tak má znečistené lesy vo svojom okolí.

Pritom stačí pochopiť iba jednu základnú vec: takáto prevádzka nemá na ceste do skalickej tzv rekreačnej oblasti čo robiť! Je pritom úplne irelevantné kto je jej majiteľom, prevádzkovateľom, riaditeľom atď.

No ak má niekto iný názor, môže si zvoliť takých zástupcov, ktorí mu vybudovanie takejto spaľovne (pyrolýzy, drvičky, či čo to má byť) v zastupiteľstve bez problémov odhlasujú.

Ja však dúfam, že sa to nikdy nestane.

Share This Article